Herbadent SKHerbadent CZ

Herbar

 

REPÍK LÉKARSKÝ

AGRIMONIA EUPATORIA

Repík dorásta výšky viac ako 60 cm, jeho žlté kvetenstvo začína kvitnúť v júni. K liečeniu sa používa od staroveku na najrôznejšie neduhy. V ľudovom liečiteľstve bol obľúbený pre silné protizápalové a antiseptické účinky, bol doporučovaný aj ako pomoc na zarastené nechty a mužskú impotenciu. Druhové meno „eupatoria“ poukazuje na grécku povesť. Podľa nej vraj objavil liečivú moc repíku ako prvý kráľ Mithridates Eupator (132 – 63 pred Kristom). Repík lekársky je dôležitou súčasťou účinného bylinného extraktu proti krvácaniu, zápalom ďasien a paradentóze. Je obsiahnutý v zaregistrovanom liečivom prípravku HERBADENT® masážnom roztoku na ďasná, ktorý je možné zakúpiť v lekárňach. Vyskúšajte aj HERBADENT® bylinnú zubnú pastu pre každodennú starostlivosť o zuby a ďasná.

repik  

MARSDÉNIA KONDURANGOVANÁ

MARSDENIA CONDURANGO

Tento lianovitý ker, skôr nazývaný tiež baňura, s vysoko popínavými výhonkami rastie hojne na svahoch juhoamerických Ánd, predovšetkým v Bolívii a Ekvádore. Kondurangovou kôru používali už starí indiáni proti hadiemu uštipnutiu, syfilise a rakovine. Do Európy sa táto exotická bylina privážala až od roku 1871. V dnešnej dobe sa využíva predovšetkým pri nedostatku tráviacich enzýmov, pre zrýchlenie trávenia, pre zlepšenie chuti k jedlu. Využíva sa tiež ako celkové tonikum, teda pre regeneráciu a celkového posilnenia organizmu. Hojne sa využíva aj pre prípravu homeopatik. Vyskúšajte účinky kondurangové kôry v sladovom víne CONDURANGO®.

marsdenia

RUMANČEK KAMILKOVY

MATRICARIA RECUTITA

Biele kvety harmančeku kvitnú od mája do septembra voľne v prírode. Jeho liečebné účinky sú známe od antiky, v harmančeku bolo doposiaľ rozpoznaných viac ako 100 liečivých látok. Má silné protizápalové a dezinfekčné účinky, znižuje aj bolesť. Je to jedna z najpopulárnejších liečivých bylín. Poznámr ho aj z príbehov o Krtkovi, ktorý sa vydal harmanček hľadať po celom svete, aby uzdravil Myšku, a nakoniec ho našiel doma blízko svojho krtinca. Harmanček je jednou z hlavných zložiek bylinného extraktu v dentálnych produktoch HERBADENT® a je i zlzkou bylinných kúpeľov HERBASPA®.

harmancek  

CHINÍNOVNÍK LEKÁRSKY

CHINOCHNA OFFICINALIS

Kery chinínovníka pochádzajú z južnej Ameriky, kde rastú na upätí Ánd vo výške 2000 m.n.n. Kôra chinínovníka obsahuje alkaloid chinín, ktorý dáva kôre horkú chuť a ktorý preslávil tento ker ako hojne používaný liek. Domorodci ho využívali proti zimnici a neskôr sa rozšíril ako liek proti malárií i na iné kontinenty. Vďaka jeho horkej chuti sa pridáva do tonikových nápojov, ktorým dáva výnimočnú chuť. V medicíne sa využíva aj pri tráviacich problémoch, regulácií srdečného rytmu alebo pri krčoch v lýtkach. Zlepšuje trávenie, preto umožňuje do organizmu rýchlejšie vstrebávať železo zo sladového vína MALTOFERROCHINU.

chinovnik-1
 

ŠALVIA LÉKARSKA

SALVIA OFFICINALIS

Už filmová Saxana používala "babské ucho", to je ľudový názov tejto byliny. Nájdete ju v slovenských záhradách, kde kvitne od mája do júla. Medzi liečivé rastliny patria už od čias starovekého Egypta. Napomáha regenerácii, má protizápalové , antivirotické a antibakteriálne účinky . Šalvia je účinná bylinka proti halitóze (zápachu z úst) , preto je súčasťou extraktu zo zmesi bylín, ktorý je obsiahnutý v bylinných ústnych vodách Herbadent®.

 šalvia  

VŔBA BIELA

Salix alba

Acylpirin vynašla vŕba biela. Vrbová kôra má stále veľký význam vo fytoterapii. Výborne mierni bolesť, uplatní sa pri reume, zápaloch nervov a tiež znižuje horučku. Preto je vŕba ideálnou bylinou bylinného extra Herbaspa.  

vrba
 

NÁTRŽNÍK VZPRIAMENÝ

POTENTILLA ERECTA

Túto liečivú bylinu môžete bežne stretnúť pri jarných výletoch do prírody. Spoznáte ju podľa žiarivo žltých kvetov, ktoré kvitnú od mája do septembra. Výťažok z nátržníka v Herbadent Parodontol® gélu na ďasná pôsobí proti gingivitídy (zápalu ďasien), krvácanie ďasien aj proti prejavom parodontózy, je účinný aj na afty. Používa sa na činenie kože a jej farbenie na červeno. Latinské meno Potentilla znamená v preklade moc, sila. Naznačuje silné liečivé účinky tejto byliny. Starý podzemok nátržníka v tme dokonca svetielkuje.

 mochna  

CHMEĽ OBYČAJNÝ

Humulus lupulus

Keď sa povie chmeľ, každému Čechovi sa samozrejme vybaví hlavne české pivo. Táto otáčivá liana má však aj blahodárne liečivé účinky, o ktorých vieme aj u nás v Herbadente a využívame tak chmeľ v Herbaspa bylinných kúpeľoch. Extrakt z chmeľu obsahuje látku lupulin. Ukľudňuje a tlmí, pri kúpeľoch sa používa proti kŕčom a má tiež antireumatické a sedatívne účinky.

chmel
 

MÄTA PRIEPORNÁ

MENTHA PIPERITA

Latinské meno mäty Mentha pochádza z gréckych bájí. Minta bola krásna bohyňa, do ktorej sa zamiloval boh podsvetia Hádes. Keď sa o tom dozvedela hadová manželka , premenila Mint v krásne voňajúce rastlinu mätu. Jej vonné silice aj extrakt pôsobí protizápalovo , dezinfekčne i proti zápachu z úst, pomáha tiež odstraňovať kŕče. V letnom období sú jej listy veľmi osviežujúci napríklad v letnej limonáde s plátkami citrónu a kockami ľadu. Na pestovanie je nenáročná, preto to je veľmi obľúbená záhradná bylinka. Vyskúšajte jej osviežujúce účinky napr . V mätové kúpeli Herbaspa®.

 mata  

LEVANDUĽA LEKÁRSKA

Lavandula officinalis

Levanduľa je silne vonný, bohate rozvetvený, vytrvalý poloker. Najväčší význam má ako tradičná liečivá a aromatická rastlina. Ľudia si ju pridávali do kúpeľa už v dobe Antiky. Používa sa na odstránenie reumatických bolestí aj pri nespavosti a bolestiach hlavy. Zmierňuje silné emócie a nervové napätie, silica povzbudzuje krvný obeh a prekrvenie pokožky. Herbaspa levanduľový bylinný kúpeľ je relaxačná prísada a má ukľudňujúce a uvoľňujúce účinky.

levandule
 

KLINČEKOVEC VOŇAVÝ

EUGENIA

CARYOPHYLLATA

Klinčeky sú sušené kalichy z Klinčekovca koreneného. Klinčeky sa používajú ako korenie, ale aj ako účinné lokálne anestetikum a antiseptikum. Ich anestetické účinky na boľavé zuby sú známe už z dôb Číny z 3. st. pr. n. l. Silica z Klinčeku je súčasťou dentálnych produktov Herbadent®, použitím Herbadent® roztoku na ďasná uľavíte od bolesti pri zápaloch ďasien alebo pri výskyte aftov v ústnej dutine. Nezabudnite si ich pridať do vianočného vareného vína aj s kúskami pomaranču, jablka a škorice.

 hebicek  

ŽIHĽAVA DVOJDOMÁ

Urtica dioica

Táto bylina je známa zrejme všetkým. Už dávno v dobách sa ľudia šľahali žihľavami cez nohy, aby sa im lepšie prekrvovali. Preto je žihľava indeálnou bylinou do bylinného extraktu kúpeľov Herbaspa. Má detoxikačný, posilňujúci a antireumatické účinky. Pomáha odvádzať metabolity z kĺbov a svalov a podporuje pohybový aparát. Žihľava má však omnoho širšie uplatnenie, jej extrakt pomáha pri nachladnutí, kašli a posiuluje organizmus.

kopriva
 

ŽENŠEN PRAVÝ

PANAX GINGSENG

Ženšen je jedna z najznámejších a tiež hojne používaných exotických liečivých rastlín. Jeho názov pochádza z čínštiny a význam môže byť aj "ľudský koreň". Už staré azijské kultúry ho pomerne dosť využívali v ľudovom liečiteľstve, pretože jeho účinky sú pre ľudský organizmus skutočne komplexné. Obsiahnuté liečivé látky pôsobia antistresovo na centrálnu nervovú sústavu, posiluje imunitný systém, zlepšuje regeneráciu a dodáva vitalitu. Spomaľuje voľné radikály, zrýchľuje hojenie a tlmí tým zápal. Nie nadarmo bola táto bylina povolená k pestovaniu len kráľovským rodinám v starodávnej Číne.

 zensen